עיצוב אתר נגיש

עיצוב אתר נגיש

חשבתם על אתר המציע את שירותו לקהל יעד רחב?
הפתרון, בניית אתר נגיש!

עיצוב נגיש - עיצוב המאפשר יכולת שימוש נוח וברור לכל האנשים והוא כולל התאמה למשתמשים בעלי מוגבלות. היסוד של כל עיצוב להיות שימושי פונקציונלי לקהל היעד שלו. עיצוב אתר נגיש משרת ספקטרום רחב יותר של גולשים ומאפשר להגיע לאוכלוסיה של אנשים המגלים קשיים שונים בגלישה וקבלת מידע.


האם חשבתם שכל בן אדם שלישי סובל ממוגבלות זמנית כלשהי וכל בנאדם חמישי בישראל בעל מוגבלות קבוע מסוגים שונים (בעיות ראיה, שמיעה, בעיה מוטורית, בעיות קוגניטיביות ובעיות ריכוז)? עיצוב שלא שימושי ל 20% באוכלוסיה ניתן להגדיר כעיצוב לא אפקטיבי ולא משרת את הלקוח.
תתארו לעצמכם סיטואציה של בית עסק שמפסיד שליש מלקוחות פוטנציאלים רק בגלל שהשלט שלו לא קריא והויטרינה שלו לא ברורה ולא אטרקטיבית או שהכניסה למבנה לא בטיחותית ומונעת מעבר חופשי… כמו בעיצוב מוצר ארכיטקטורה, בניית אתרים הנותנים שירות לקהל הרחב חייבים לעמוד בתקנות נגישות גם ברמת חוק וגם לטובת הצלחה עסקית.

כיצד ליצור שפה עיצובית אטרקטיבית ונגישה?

הקווים המנחים של נגישות לאינטרנט 2.0 WCAG מציבים בפני מעצבי אתגר מקצועי הדורש מיומנות רבה ואדפטציה של חווית משתמש - UX לגולשים בעלי צרכים מיוחדים. בהרבה מקרים הרעיון הקריאטיבי יוצר קונפליקט עם הדרישה בנגישות אתר, על מנת לפתור את הקונפליקט יש לזכור שקודם כל האתר נועד לשרת את הגולשים ולכן הקריאייטיב צריך להיות ישים ולא לפגוע בשימושיות האתר. אז איך משלבים דרישה מוצרית לאתר נגיש ועיצוב אטרקטיבי?
עיצוב אתר נגיש הוא השילוב הנכון של שימושיות לגולש וקריאייטיב תוך שמירה על שפה עיצובית אחידה וברורה שמתחשבת במצבי קצה שונים ופתרונות טכנולוגיים הנדרשים לעמידה בתקן. על מנת להצליח ביעדי הפרויקט המעצב צריך להקפיד על הקווים המנחים של בניית אתרים נגישים ולבצע בדיקות רבות לשימוש חוקי של ניגודיות, יחסי גרפיקה וטקסט, קריאות, שימוש נכון באלמנטים אינטראקטיביים ואנימציות.
מספר כלים לבדיקת נגישות: Wave, Webaim

קריטריון חשוב באתר נגיש - יכולת תמיכה בכל הדפדפנים הפופולריים, התאמה למובייל ולרזולוציות רבות, יתרון משמעותי לעיצוב רספונסיבי. אתגר עיצובי נוסף, להפיק ממשק או תבנית יציבה לאתר שתדע להתמודד עם כל הרזולוציות ותשמור על חווית משתמש אחידה במכשירי סלולר ודסקטופ. מצד שני יהיה מספיק גמישה במצבים של הגדלת גודל פונט, שינוי קונטרסט או שימוש בזום של הדפדפן. בכל המצבים העיצוב ישמור על קריאות התוכן ופונקציונליות של המודולים החשובים.
במקרה כזה מתחילים את תהליך האפיון והעיצוב מגרסת מובייל ולאחר מכן עוברים למצב דסקטופ. השיטה חוסכת הרבה זמן של התאמות ומונעת מצבים בעייתיים בעיצוב. על מנת להבין את הקונספט אנחנו ממליצים להתבסס על תבניות עיצוב פופולריות למובייל או לקבל השראה מפתרונות שמציעים ב- Google material design.

טיפים לעיצוב אתר נגיש

  • עיצוב נקי ועקבי, תשתדלו לבנות שפה עיצובית אחידה לאתר. תחשבו על עיצוב מינימליסטי ואוניברסלי. הימנעו מאפקטים מיותרים, רקעים של תמונות וטקסטורות, עומס של אנימציות ואלמנטים גרפיים.

  • חלופה טקסטואלית לכל אלמנט גרפי שיש לו משמעות מעבר ליצירת אווירה באתר.

  • כל אלמנט אינטראקטיבי כמו טפסים ליצירת קשר ימנע ממשתמש לעשות טעויות ויאפשר לבצע תיקונים.

  • ממשק משתמש פשוט נוח ואינטואיטיבי - המטרה להקל על המשתמש. תחשבו על היררכיה נכונה של האלמנטים במסך.

  • אמצעי ניווט ותפריטים נוחים וקבועים המבוססים על הרגלי גלישה בסיסיים.

  • שימוש נכון בצבע - תחשבו שלא כולם יכולים להבדיל צבעים כפי שהיתם מצפים, לכן השימוש בצבע לא משפיע על התוכן באתר.

  • עיצוב רספונסיבי - גמיש לשינויים של רזולוציות וגדלי פונט. נגיש לכל אמצעי גלישה, בנוסף בניית אתרים למובייל מאפשרת שימוש ביכולות טכנולוגיים חדשים להנגשת אתר.

  • יחסי ניגודיות נכונים בין הרקע לתוכן או כל אלמנט שימושי באתר. תשתמשו בתוכנות לבדיקת קונטרסט, תשתדלו לשמור על יחס מינימלי של 4.5:1.